Nastávajícím maminkám

Připravili jsme pro Vás přehled informací, které by Vám mohly pomoci před příchodem Vašeho děťátka.

Co vzít s sebou do porodnice

každá maminka: Občanský průkaz, rodný list, průkaz pojištěnce, těhotenský průkaz, vyplněný formulář "Prohlášení o narození dítěte"
provdaná navíc:  Oddací list, fotokopii občanského průkazu partnera
svobodná navíc:  Doklad o přiznání otcovství z matriky
rozvedená navíc: Rozsudek o rozvodu manželství s razítkem nabytí právní moci
vdova navíc:        Úmrtní list manžela

Pro pobyt v porodnici

  • Je vhodné si připravit pohodlné neklouzavé přezůvky vhodné do sprchy, noční košile s rozepínáním vpředu, župan, teplé ponožky, kojící podprsenku, spodní kalkotky nebo raději kalhotky k jednorázovému použití,  ručníky, žínku, šampon, tělový šampon, hřeben, zrcátko, kartáček na zuby, vložky do podprsenky, silně absorbující dámské  vložky, toaletní papír, mast Bepanthen na bradavky, popř. Haemagel na ragády bradavek i šití po porodu,  mobilní telefon s nabíječkou, čtení,  trvale užívané léky.
  • Pro partnera, pokud je přítomen porodu, jsou nutné přezůvky, pohodlné oblečení, svačina, pití, fotoaparát, ev.videokamera.
  • Pro narozené děťátko je nutné s sebou vzít papírové pleny nejmenší velikosti.
  • Je vhodné doma nachystat oblečení pro sebe pro odchod z porodnice i oblečení pro miminko. To bude potřebovat: pleny, tričko nebo bodíčko, dupačky, kabátek, čepičku, zavinovačku, deku, pro převoz autem dětskou autosedačku. 

Po propuštění z porodnice

  • kontaktovat předem vybraného dětského lékaře (do 24 hodin) a domluvit s ním návštěvu
  • vyzvednout rodný list z matriky (matrika, podle místa narození dítěte)
  • s rodným listem nutno zajít na zdravotní pojišťovnu shodnou s pojišťovnou maminky, tam bude dítěti vystaven průkaz pojištěnce
  • podat žádost o porodné a přídavky na děti

Kojení a možné potíže bradavek při kojení - jak postupovat

 na malé ranky postačí silnější heřmánkový odvar, silný výluh z černého čaje, přikládat několikrát denně, poté nechat zaschnout mateřské mléko

-  malé ranky ošetřit krémem BEPANTHEN PLUS, nanést trochu mateřského mléka a nechat zaschnout. Je možno z prsu kojit, před kojením není nutné 

   smívat. 

-  větší poranění ošetřit několikrát denně roztokem OCTENISEPT a poté nanést HEMAGEL, z prsu nekojit, pouze odstříkat+použít hojivé hydrogelové         vložky do podprsenky. Po 3 dnech z prsu smýt Hemagel a začít z prsu kojit a bradavku potírat PURALENEM, tento není nutno smývat.

V případě přetrvávání potíží je možné v úterý a pátek konzultovat laktační poradnu, III. etáž gyn. por.odd.KNTB ve Zlíně, neonatologické oddělení, tel. 703845430, ev. konzultovat non stop linku 577552723, 577552733.

Je možné se obrátit i na zkušeného kožního lékaře.