Očkování proti rakovině děložního čípku

Od 1.4.2012 je třináctiletým dívkám hrazeno z veřejného zdravotního pojištění nepovinné očkování proti lidskému papilomaviru (HPV). Očkování je možné v ordinacích gynekologů resp. praktických lékařů pro děti a dorost. V současné době jsou na českém trhu dostupné 3 očkovací látky proti lidskému papilomaviru , a to SILGARD, GARDASIL a CERVARIX

Rakovina děložního čípku patří společně se zhoubnými nádory prsu, dělohy a tlustého střeva k nejrozšířenějším ženským zhoubným nádorům. V ČR každý rok onemocní přibližně 1000 žen a téměř 400 zemře. Příčinou vzniku rakoviny děl.čípku je infekce lidskými papilomaviry (HPV). Nejčastěji se tyto viry přenáší sexuálním kontaktem, i pouhým dotekem kůže, pohl. styk není bezpodmínečně nutný. Až 80 % dívek a žen se do 5 let od zahájení sexuálních aktivit infikuje HPV virem, většinou dojde k tzv. spontánnímu vyčístění infekce. Pokud ale HPV infekce přetrvává, může dojít na děl. čípku k rozvoji tzv. přednádorových změn. Změny na čípku odhalí gynek. vyšetření, pokud však problém není odhalen včas, mohou se přednádorové změny vyvinout až do stadia zhoubného nádoru.

Nejvhodnější formou prevence je očkování v kombinaci s pravidelným gynekologickým vyšetřením. Účinné ochrany je dosaženo při dodržení očkovacího schématu při podání 2-3 dávek vakcíny Cervarix v rozmezí 0-1-6 měsíc. Poskytuje 93 % ochranu proti pokročilým změnám na děložním čípku a jejich rozvoji v rakovinu děložního čípku bez ohledu na typ viru HPV.

Silgard je jedinečnou vakcínou, která prokazatelně pomáhá chránit ve 2-3 dávkách před onemocněním, jež způsobují typy HPV 6,11,16 a 18:

  • rakovina děložního čípku
  • abnormální změny buněk děložního čípku, vagíny a zevních rodidel, jež mohou vést k rakovině
  • genitální bradavice

U pacientek ve věku 13-14 let je očkování hrazeno ze zdravotního pojištěníSilgard (doplatek 300,- Kč a vakcinační poplatek 100,-/za dávku),Cervarix (vakcinační poplatek 100/za dávku). Časové schéma vakcinace u obou typů  Silgard i Cervarix je u pacientek ve věku 13-14 let 2 dávky vakciny v průběhu 6 měsíců, u starších pacientek 3 dávky v průběhu 6 měsíců.